Tworząc hasło, należy wziąć pod uwagę kilka rzeczy. Hasła powinny być długie, powinny zawierać duże i małe litery, cyfry i symbole. Powinny też być trudne do odgadnięcia i nie zawierać wzorów ani sekwencji klawiaturowych. Poniżej przedstawiono kilka pomocnych wskazówek dotyczących tworzenia silnych haseł. Stosując się do tych wskazówek, można uchronić się przed kradzieżą tożsamości. Gdy już będziesz mieć silne hasła, powinieneś być w stanie chronić wszystko, od kont bankowych po rachunki bankowe.
Najważniejszą rzeczą, o której należy pamiętać przy tworzeniu silnych haseł, jest ich długość. Hasło powinno być jak najdłuższe, ale jednocześnie jak najbardziej losowe. Długie hasła są trudniejsze do odgadnięcia niż krótkie, a jeszcze lepsze jest używanie jak największej liczby różnych znaków. Jeśli nie masz pewności, skorzystaj z infografiki, która pomoże Ci wybrać silne hasło. Pamiętaj też, aby przy tworzeniu hasła nie używać danych osobowych.
Na koniec pamiętaj, że dłuższe hasła są bezpieczniejsze. Hasła powinny składać się z różnych elementów, takich jak małe i wielkie litery, cyfry i symbole. Unikaj też używania jednego słowa ze słownika. Hakerzy nie muszą się bardzo starać, aby odgadnąć hasło zawierające taką kombinację znaków. Złamanie długiego, skomplikowanego hasła zajmie hakerom wiele tygodni. Dobre hasło powinno być wystarczająco długie, aby zniechęcić hakera.
Co więcej, silne hasła są łatwiejsze do zapamiętania. Dzieje się tak dlatego, że są one łatwiejsze do zapamiętania niż hasła złożone. Na przykład hasło składające się z czterech słów będzie łatwiejsze do zapamiętania niż hasło składające się z trzech słów. Z tego względu warto pójść na kompromis, jeśli chodzi o użyteczność. Należy dążyć do uzyskania silnego hasła, które będzie wystarczająco długie, aby chronić dane, które chcemy zabezpieczyć. Powinno być ono także niepowtarzalne i składać się z co najmniej 16 znaków.
Jeśli nie masz pewności co do długości hasła, odwiedź witrynę "Have I Been Pwned". W ten sposób można sprawdzić, czy dane hasło nie zostało naruszone podczas wcześniejszego naruszenia bezpieczeństwa danych. Po ustaleniu hasła można przejść do stosowania innych praktyk związanych z bezpieczeństwem. Jeśli masz dużą liczbę haseł, warto skorzystać z uwierzytelniania dwuskładnikowego (TPA).
Innym świetnym sposobem na stworzenie bezpiecznego hasła jest uczynienie go trudnym do odgadnięcia. Spróbuj użyć czegoś, co będzie trudne do odgadnięcia przez przypadkową osobę, na przykład Elon Musk prowadzący Teslę Model 3. Takie hasło będzie nie tylko łatwe do zapamiętania dla Ciebie, ale także trudne do odgadnięcia dla znajomego. Jeśli Twoje hasło jest łatwe do zapamiętania, możesz utworzyć menedżera haseł i przechowywać je w bezpiecznym miejscu.
Hasła mogą być trudne do zapamiętania, dlatego wybór silnego hasła jest niezwykle ważny. Pamiętaj, że Twoje hasła stanowią pierwszą linię obrony przed hakerami i innymi osobami pozbawionymi skrupułów. Bez silnych haseł Twoje dane osobowe, poufne dokumenty i wiadomości e-mail mogą być zagrożone. Należy używać kombinacji wielkich i małych liter, cyfr i symboli. Choć powyższych wskazówek należy przestrzegać, nie mogą one zastąpić właściwego zarządzania hasłami.
Oprócz stosowania silnego hasła należy zadbać o to, aby było ono łatwe do zapamiętania. Silne hasła są trudne do odgadnięcia, dlatego należy starać się tworzyć hasła niepowtarzalne. Wielu ekspertów zaleca stosowanie kombinacji wielkich i małych liter, wielu symboli i znaków specjalnych. Pomocne jest posiadanie łatwego do zapamiętania, nietypowego hasła, ale mogą być one również trudne do zapamiętania. Preferowaną metodą tworzenia trudnego do odgadnięcia hasła jest technika rymowanki przedszkolnej.
Zamiast haseł można też używać haseł. Hasła są dłuższe od haseł, co utrudnia ich odgadnięcie. Hasła mogą być frazami, pierwszymi literami, cyframi i znakami interpunkcyjnymi. Choć są one wygodne, nadal stanowią zagrożenie dla Twojej tożsamości cyfrowej. Zamiast jednego hasła stosuj kilka haseł, które różnią się długością, częstotliwością i złożonością. Możesz nawet użyć kombinacji dwóch lub więcej przypadkowych słów.
Hasła są ważnym środkiem bezpieczeństwa. Hakerzy i cyberprzestępcy nieustannie odkrywają nowe sposoby uzyskiwania dostępu do Twoich informacji. Niedbałe hasło może być równie szkodliwe, jak pozostawienie niezabezpieczonego urządzenia komputerowego. Dopóki starannie dobierasz swoje hasła, nic Ci się nie stanie. Jeśli jednak nie wiesz, jak je chronić, najlepiej zatrudnić eksperta ds. bezpieczeństwa, który udzieli Ci pomocy. W ten sposób będziesz mieć pewność, że Twoje informacje są bezpieczne.
© Copyright. All Rights Reserved.